تعمير پکيج


پکيج يکي از وسايل گرمايشي است که بجاي موتورخانه ها به دليل نصب، تعمير و سرويس سريع و آسان استفاده مي شود. پکيج در دو حالت مي تواند قرار بگيرد يک حالت شبيه به آبگرمکن عمل مي کند که در فصل تابستان مورد استفاده قرار مي گيرد و ديگري در حالت شبيه به شوفاژ و فن کوئل عمل مي کند که در فصل زمستان مورد استفاده قرار مي گيريد. ر تابستان زماني که آب را باز مي‌کنيد پکيج روشن مي‌شود و عملکردي شبيه به آبگرمکن ديواري دارد و اما در زمستان به دليل اينکه بايد گرماي شوفاژها، فن کوئل‌ها و … را تامين کند کاملا متفاوت است و مي‌توان گفت که هميشه روشن است.که اين امر نشان دهنده روشن بودن هميشه پکيج  بوده و نياز به تعميرات اين وسيله کاربردي ضروري است در اين مقاله به نحوه تعمير پکيج پرداخته مي شود.


معرفي قطعات به صورت کامل براي تعمير پکيج


هدف ما از معرفي قطعات پکيج به صورت کامل اين است که شما در هنگام تعمير پکيج ديواري با قطعات آن آشنايي کامل را داشته باشيد تا بتوانيد به درستي عيب يابي پکيج ديواري را انجام دهيد با ما همراه باشيد.


قطعاتي که براي تعمير پکيج بايد بررسي شود به صورت زير است:


برد پکيج


برد به يک صفحه که معمولا سبز رنگ مي‌باشد و تمام قطعاتي مانند آي سي، خازن، مقاومت، رگولاتور و … را روي آن وصل مي‌کنند گفته مي‌شود.
از مهم ترين قطعات پکيج ديواري مي‌توان برد پکيج را نام برد چرا که وظيفه اصلي پکيج به عهده آن است.
وظيفه برد پکيج ايجاد ارتباط بين تمام قطعات پکيج است و همچنين مديريت ال سي دي روي پکيج را هم به عهده دارد و با همان ال سي دي هم مي‌تواند تمام ارورهاي پکيج را نمايش دهد.


از مجموع قطعات روي برد مي‌توان فيوز (در ورودي برق قرار گرفته و اجازه اتصال کوتاه شدن در مادر برد را نمي‌دهد)، رله (به يک نوع سوئيچ الکترومکانيکي گفته مي‌شود)، آي سي رگولاتور (يکي از قطعاتي مي‌باشد که اجازه نمي‌دهد ولتاژ اضافي وارد مادر برد شود چرا که باعث سوختن قطعات روب آن خواهد شد)، آي سي (همين قطعه کوچک که در عکس مي‌بينيد آي سي است که مي‌توان برنامه مربوط به پکيج را درون آن ريخت) و ترانس (ترانس هم وظيفه دارد برق 220 ولت شهري را به 18 ولت و 9 ولت تبديل کند) را نام برد.


جرقه

يکي ديگر از قطعات پکيج جرقه مي‌باشد که با چند برابر شدن ولتاژ وروردي قوس الکتريکي را به وجود مي‌آورد و با تماس با گازي که از شعله خارج مي‌شود باعث روشن شدن پکيج مي‌شود.


وريستور

به يک نوع از مقاومت‌ها گفته مي‌شود که اجازه ورود ولتاژ اضافي به درون دستگاه را نمي‌دهد که باعث سوختن ساير قطعات حساس شود.


پمپ سيرکولاسيون

اين نوع پمپ جهت تنظيم فشار آبگرم و گرمايش مي‌باشد.
در بيشتر مواقع که فشار آب و يا گرمايش افت مي‌کند اين پمپ مي‌تواند فشار آن را افزايش دهد.


شير اطمينان

اين قطعه يکي از قطعات حساس به فشار و دما است.
در صورتي که آب به دماي بيش تر از حد خود برسد و يا حتي فشاري به اين شير وارد شود، شير اطمينان باز شده و پکيج را تخليه مي‌کند.


ترموستات دود

به اين قطعه سنسور دود هم گفته مي‌شود که به کلاهک تعديل وصل مي‌شود و زماني که دودکش با مشکلي مواجه شود و نتواند به درستي وظيفه خود را انجام دهد اين سنسور به صورت خودکار پکيج را خاموش خواهد کرد.


فلوسوئيچ

اين قطعه کليد جريان هم ناميده مي‌شود که در مسير ورودي آب به شوفاژ و رادياتور قرار مي‌گيرد و توانايي قطع و وصل کردن آن به صورت جريان الکتريکي را دارد.


شير سه طرفه

يکي از اجزاي پکيج مي‌باشد که وظيفه اصلي آن تغيير مسير آب از شوفاژ به لوله‌هاي آب گرم مصرفي و برعکس مي‌باشد.


شير پر کن

اين نوع شير براي پر کردن آب پکيج استفاده مي‌شود که محل قرار گيري آن بين پکيج و لوله آب سرد ورودي به پکيج مي‌باشد و با باز کردن اين شير پکيج تا حد مجاز پر خواهد شد.


 


روند انجام تعمير پکيج


چهار عنصر اصلي بر عملکرد صحيح پکيج آب، برق، اکسيژن و گاز مي باشد که هر کدام از اين چهار عنصر به درستي کار نکنند پکيج يا روشن نمي شود و يا به درستي مورد استفاده قرار نمي گيريد و باعث خرابي در اين وسيله مي شود.


مشکلات رايج پکيج


در صورت کار کردن پکيج ولي باز هم رادياتور و شوفاژ گرم نمي کند

مواقعي که با اين مشکل روبرو مي شويد ابتدا ورودي شوفاژها را چک کنيد که رسوب نگرفته باشد و بعد از آن امکان خرابي شير سه طرفه وجود دارد و يا ترمستات تعويض شود اين مشکل رفع مي شود.


سرو صداي زياد پکيج

سرو صداي زياد پکيج نشان دهنده هوا در پکيج است که با هواگيري پکيج مي توان اين مشکل را رفع نماييد.


مشکلات روشن شدن پکيج

در بسياري از موارد فاصله بين جرقه و شعله زياد است و بايد اين فاصله را کم کنيد و يا اينکه جرقه سوخته و نياز به تعويض آن است.


بيش از انداز داغ شدن پکيج

در اين مورد ترموستات دچار مشکل شده و تعريفي از دما ندارد و با تعويض ترموستات پکيج تعمير مي شود.


در صورت خرابي پکيج چه کنيم ؟


در صورتي که پکيج ديواري منزل شما خراب شده است به نکات زير دقت کنيد چون ممکن است مشکل جزئي بوده و خودتان توانايي تعمير پکيج ديواري را داشته باشيد :


فشار بار پکيج را چک کنيد و اگر مشاهده کرديد عقربه بار پکيج کمتر از يک مي‌باشد بوسيله شير پرکن که در همه پکيج ها در قسمت زيرين دستگاه نصب شده است (براي مشاهده شير پرکن بايد خم شويد و زير پکيج را ببينيد) اين شير به صورت گِرد و به رنگ مشکي يا آبي ميباشد. آن را باز کنيد تا عقربه بار روي 1/5 بياد و سپس ببنديد
مطمئن شويد شير ورودي گاز و همچنين کليه شيرهاي زير پکيج در وضعيت باز قرار دارند (دسته شير بايد در امتداد شير باشد)
پريز برق ورودي را با فازمتر چک کنيد برق داشته باشد
در زمستان از باز بودن شيرهاي بالا و پايين رادياتور ها اطمينان حاصل کنيد
اگر پکيج در بالکن نصب مي‌باشد يک بار دودکش را از روي پکيج برداريد و ريست کنيد
دريچه هاي پلاستيکي اطراف دودکش را باز کنيد
اگر با باز کردن شير پرکن عقربه فشار بار هيچ تغييري نکرد به طور قطع نافي پرکن رسوب گرفته که به اين صورت ميتونيد مشکل را برطرف کنيد : ابتدا شير ورودي آب سرد را ببنديد سپس با استفاده از يک آچار تخت شماره 13 يا 14 اقدام به باز کردن شير پرکن نماييد و با يک سيم مفتول سوراخ نافي شير پرکن را خالي از رسوب کنيد و پرکن را ببنديد
در صورتي که پکيج نشتي زياد داشت کليه شيرهاي زير پکيج را ببنديد و پکيج را از برق بکشيد و با يک تعميرکار تماس بگيريد


هزينه سرويس پکيج :

لازم به ذکر است که هزينه سرويس پکيج با توجه به اينکه هر تعميرکاري با روش خود سرويس پکيج را انجام مي‌دهد متفاوت است، برخي از تعميرکاران به شستشوي مبدل ثانويه و انجام تنظيمات ابتدايي پکيج که نهايتا نيم ساعت وقت صرف مي‌کنند اعلام مي‌کنند سرويس کامل انجام شده، ولي در صورتي که معناي حقيقي سرويس کامل پکيج به باز کردن تک تک قطعات و لوله و اتصالات پکيج به طوري که فقط شاسي پکيج روي ديوار باشد و شستشو، تعمير و سرويس تک تک قطعات پکيج به صورت جداگانه و جمع کردن آن با روش و تنظيمات کارخانه گفته مي‌شود. مسلما از ديد ما يک پکيج ديواري کارکرده پس از انجام سرويس کامل با يک پکيج نو هيچ تفاوتي ندارد.


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

Billy Lauren Mary Lisa Shannon طراحي سايت استوديو صفر و يک محصولات ضد امواج الکترومغناطيس ورق ژئو ممبران Bella Cindy